Během nedávného rozhovoru pro facebookovou stránku Floor Jansen – Head up High se zpěvačky Nightwish a ReVamp zeptali, zda má nějaké tipy, jak se vyhnout bolestem krku nebo dlouhodobým zdravotním potížím souvisejících s headbangingem.
Floor Jansen odpověděla: „Asi každý fyzioterapeut vám řekne, že to není moc dobrý nápad. Na metalové scéně mělo hodně muzikantů zdravotní problémy – třeba kytarista Jon Schaffer z Iced Earth měl kvůli headbangingu velké potíže s krční páteří. Takže bolavý krk je samozřejmě metalový a cool, ale zároveň je to nebezpečné. Já už takové problémy nemám. Obvykle se bolesti ozvou po prvním koncertu po delší pauze, ale jinak jimi netrpím.“
Předvedla, že méně bolestivé je točit hlavou dokola než pouze pohybovat nahoru a dolů. Doporučila opatrnost a třeba se i rozhýbat. Na sestřihu z koncertů je vidět, že sama se touto radou řídí.
Na webu The Daily Beast se objevila zpráva o nové studii v lékařském časopise Lancet, kde se uvádí, že headbanging – popsán jako intenzivní potřásání hlavou do rytmu hudby, nejčastěji rockové, punkové a heavymetalové – může způsobit problémy, protože mozek naráží do lebky.
Zmiňuje se o případu německého fanouška, který utrpěl krvácení do mozku poté, co celý večer pařil na koncertě Motörhead. Padesátník si v hannoverské nemocnici stěžoval, že ho dva týdny bolí hlava a sdělil lékařům, že už roky se pravidelně oddává headbangingu. Rentgenové vyšetření ukázalo, že na pravé straně mozku krvácí – jinými slovy, měl tam chronický subdurální hematom.
Dr. Ariyan Pirayesh Islamian, jeden z ošetřujících lékařů, řekl: „Nejsme proti headbangingu. Riziko poranění je velmi, velmi nízké. Ale domnívám se, že kdyby náš pacient šel na koncert klasické hudby, toto by se mu nepřihodilo.“
Neurochirurg Dr. Colin Shieff dodává: „Na rockových koncertech jsou pravděpodobně větší rizika než headbanging. Většina lidí, co jdou na hudební festival, poskakují a třesou hlavou, nekončí v rukách neurochirurga.“