Mladá a velice nadějná parta z Havířova, kapela Awrizis, nám odpověděla na pár otázek, které jsou k přečtení níže. Hrají zajímavou muziku, kterou sami označují jako hybrid metal, jež můžete okusit v podobě desky Final Hybridation.

 


OM – Zdravím. Máte stále aktuální desku Final Hybridation, která vyšla jako součást hudebního časopisu. Jak ji vnímáte s ročním dostupem? A jak se ji povedlo dostat mezi lidi právě tímto způsobem? A asi je netřeba se ptát, zda vás těší, že byla deska kladně přijata jak kritikou, tak posluchači…

Frodys: Zdravíme tebe i čtenáře. Proces vzniku desky FINAL HYBRIDATION byl velice namáhavý a náročný, nicméně výsledek stojí za to. Z alba je patrná velká snaha a úsilí celé tehdejší sestavy. Až postupem času se ukázaly pravé kvality tohoto počinu, na který jsme hodně pyšní.

Po nahrání jsme zveřejnili první singl FEEL WHAT I HAVE TO FEEL EVERY DAY, načež se nám za pár hodin ozval šéfredaktor Pařátu Herdron s nabídkou o vydání. Jelikož jsme v té době neměli uzavřenou žádnou smlouvu s kýmkoli jiným, nabídku jsme s radostí přijali – což se ukázalo jako správný krok. Spolupráci si obě strany pochvalují a můžeme prozradit, že nadále bude pokračovat…

Pozitivní kritika vždy potěší, desku jsme skládali v první řadě sami pro sebe a takový úspěch zejména v zahraničí jsme opravdu nečekali.


OM – Vyšel Vám singl Endangered Uniqueness. Což značí přípravu druhé desky? Kdy se jí případně dočkáme?

Frodys: Singl Endangered Uniqueness má více významů. Byl složen jako první skladba úplně jiné sestavy, naznačující nový směr tvorby, a sloužil taky jako propagační song k Metalshop.cz tour.

Jedná se tedy o takový pomyslný odrazový můstek pro novou éru. Bylo pro nás velice důležité, jak jej fanoušci přijmou a jak ji přijmeme i my. Tato skladba vdechla nový život a čerstvou krev do žil AWRIZIS. Přesně tohle jsme potřebovali.

První eso z rukávu nového počinu jsme tak vyložili. Budou následovat další. Rozhodujeme se, jak s novým materiálem naložit, vzhledem k situaci na hudebním trhu. Chtěli bychom plnohodnotnou desku, jednáme s pár vydavateli, takže uvidíme, jak to dopadne. Snad konec roku 2015 – ale na sílu nic dělat nebudeme. Materiál pomalu nabývá, a až budeme připravení, vypustíme to….


OM – Díky Vašim FB str
ánkám mi neuniklo, že jste navázali spolupráci s MYSTIC PRODUCTION. Jak k tomu došlo?

Frodys: Za spolupráci s Mystic Production jsme obrovsky vděční. Málokomu se podaří spolupracovat s profesionály v hudební branži, kteří mají úzké vazby k takovým kapelám, jako jsou BEHEMOTH, DECAPITATED nebo TIDES FROM NEBULA, což jsou pro nás vzory.

Česká sekce Mystic Production totiž není jen nějaká obyčejná pobočka, kluci se snaží vyjít ze stínu polského gigantu a vyvíjí vlastní aktivity, o čemž svědčí i vydání epické knihy Bruna Kovaříka REVOLTIKON – díky které byla právě spolupráce Mystic s Awrizis navázána.

MP se soustřeďují na distribuci zahraničních labelů (NUCLEAR BLAST, RELAPSE, METAL BLADE) a co se týče českých kapel, jejich sítem nepronikne jen tak nějaká kapela. Do této doby spolupracují pouze s HYPNOS, FORGOTTEN SILENCE a nyní s námi, což je pro nás obrovská čest.


OM – Dále mi neunikl fakt, že jsem V
ás před rokem v Olomouci viděl v jiné sestavě. Popravdě bych to možná nezaregistroval, ale bylo mi divné, že zpívá Frodys – viz otázka níže. Což v Olomouci nebylo. Co bylo příčinou těchto „škatule, škatule, hejbejte se“? Hledali jste i zpěv, nebo to, že to vezme Frodys, bylo rychle rozhodnuto?

Frodys: Ano, dá se říct, že se prakticky jedná o jinou kapelu. Navíc se nám povedl husarský housek, kdy jsme v průběhu tour vyměnili i bubeníky, takže se před fans postavila téměř úplně jiná sestava.

Za těmito změnami nehledejme žádná dramata. Samotné nahrávání alba FINAL HYBRIDATION a následné koncertování a věci s nimi spojené byly natolik náročné, že kluci dali přednost jiným koníčkům. Netajím se tím, že do kapely dávám 100% energie a srdce, není to pro mne jen zábava… Což je také jedna z věcí, která přispěla k této změně…

Při změně na postu zpěváka jsem nepřemýšlel ani sekundu, bylo pro mne naprosto přirozené postavit se za mikrofon i s kytarou, hudbu i texty jsem připravoval i předtím, takže šlo jen o tom pořádně zkoordinovat hrdlo s rukou. Jinak se pro mne nic nezměnilo.


OM – Aktuálně za sebou m
áte turné s Ador Dorath a Forgotten Silence a čtu, že se vše vydařilo, čísla jsou zelená, CD prodaná. Spokojenost je asi na místě. Co Vám to dalo, hrát s kapelami, co brázdí scénu několik let, a jak jste se stali součástí této šňůry? Já byl ve Valmezu a byl to povedený večer a váš závěrečný set mě bavil více, jak ten již zmíněný v Olomouci.

Frodys: Dalo nám to skutečně hodně zkušeností. Na přípravách tour jsme se podíleli už od začátku. Samotný průběh byl prakticky bezproblémový. Každý měl svou úlohu a o vše bylo postaráno. Speciální díky patří Prckovi a Krustymu. Na každé zastávce bylo dostatek lidí, merch se prodával, předkapely měly super výkon. Jediná věc, která nás trochu zklamala, byl přístup majitelů některých klubu (naopak někteří zaměstnanci byli vynikající), ale to bych tady nerad rozváděl.

Za pochvalu děkujeme. Já jsem byl upřímně trochu nervózní, jak lidí přijmou novou sestavu AWRIZIS. Zatím jsem neslyšel nic jiného než chválu, což nás nesmírně těší a dává nám sílu pokračovat dále!


OM – Vraťme se k
 desce Final Hybridation. Když ji poslouchám, jako bych slyšel staré In Flames a Soilwork, řízlé něčím, co nedokážu uchopit, ale přesto to není kopírka. Kdo je zodpovědný za hudbu a texty? A jak vypadal vznik této debutovky, obalu?

Frodys: Hudba vznikala většinou na zkušebně. Několik skladeb je čistě mou nebo Tomášovou prací. Srovnání s In Flames a Soilwork mě hodně těší, určitě neskládám podle nějaké šablony nebo s účelem znít jako nějaká kapela, ale právě tato dvě uskupení jsou mou srdcovou záležitostí z pubertálních let – možná proto je to tam tolik slyšet. Texty jsem vždy sepisoval já, stejně jako jsem tvořil obal a celkový koncept alba, který se točí kolem lidské psychiky (některé skladby jsou pro mne i velice osobní) a navazuje na předchozí první EP s názvem Shapes of Imagination. Zajímavostí je, že obalů jsem udělal více, některé se snad brzy dočkají zveřejnění.

awr1

OM – Jak je těžké pro začínající kapelu nahrát desku?

Frodys: Pokud chce začínající kapela natočit desku, neobejde se bez potřebného nadšení a spousty sil při jeho přípravách. Nebudeme si nic nalhávat, ale dalším důležitým aspektem jsou finance – bez nich to samozřejmě nejde. Pokud se chcete jako kapela odlišit zvukem. Nevyhnete se investicím do profesionálního studia. Samozřejmě jsou dnes i velice kvalitní a dobrá domácí studia…

Další věci je grafický vzhled. Není rozumné investovat několik desítek tisíc do nahrávacího studia, natočit skvěle znějící album, ke kterému udělat obyčejný a nevzhledně vypadající obal. S tím souvisí i následná promotion. Nikdo mladé kapele nic nedá zadarmo a k žádné kapele nikdy nic samo od sebe nepřijde. O všechno se musí bojovat, dlouho a trpělivě …


OM – Vrátím se k otázce, které již padla – pokud vznik
á druhá deska, jak na tom je? Kolik máte nápadů a kde berete inspiraci, kde se bude případně nahrávat, či kdy spatří světla prodejních pultů?

Frodys: Několik skladeb je již složeno – ale jak říkám, nikam nespěcháme. Dokud si nebudeme stoprocentně novým materiálem jisti, do studia se nepohrneme. Hudebně se budeme snažit neustále rozvíjet náš styl. To znamená něco z death metalu nebo z blacku, něco málo matematiky a progressu – to všechno zabalené do temně melodického kabátu.


OM – Vaše hudebn
í začátky? Kdy jste prvně drželi v rukou nějaký hudební nástroj? Máte i jiné hudební aktivity mimo Awrizis?

Frodys: Celý koncept AWRIZIS je vlastně založen na tom, že se zde potkávají muzikanti s co největším hudebním zápalem. Každý z nás má za sebou větší či menší úspěchy z jiných kapel.

Mou druhou srdcovou záležitostí je POSTCARDS FROM ARKHAM, kde naplno rozvíjím své, řekněme romantičtější hudební vize spojené s mým oblíbeným spisovatelem H.P. Lovecraftem. Shodou okolností finišuji s prací na druhém albu.


OM – Kde sebe či kapelu vid
íte za rok nebo pět, deset let? Je nějaká meta, které byste jako skupina chtěli dosáhnout? Nějaký festival, společné tour s nějakou kapelou, určitý vydavatel apod.?

Frodys: Nejhlavnějším cílem je vytrvat, vydržet co nejdéle na scéně a tvrdě pracovat. Zároveň se hudebně i lidsky vyvíjet. Všechno je jen o trpělivosti a snaze – jak rád říkám, když se chce, všechno jde.

Rádi bychom si splnili sny a jezdili tour s kapelami, které nás hudebně ovlivnily. Což se nám v případě ADOR DORATH a FORGOTTEN SILENCE splnilo. Bylo by nám ohromnou ctí zahrát si na festivalech jako je BRUTAL ASSAULT nebo Masters of Rock, což jsou festivaly, které dlouhodobě navštěvujeme jako návštěvníci, a vidět je z pohledu vystupujícího musí být obrovským zážitkem.


OM – Jak vnímáte domácí posluchače? J
á osobně mám někdy pocit, že dávají více přednost zahraničním spolkům – více či méně známým, které jsou tlačeny publicisty a promotéry hudebních festivalů. A z domácí scény znají pár skupin, které měly to štěstí a mluví se o nich. Což je škoda, naše scéna má hodně co nabídnout … možná by měli i publicisté více psát o těch kapelách. Co myslíte?

Frodys:
Tohle je otázka, která by si zasloužila samostatný článek. Řeším je se spoustou svých hudebních kolegů a kolegyň a najít jasnou odpověď asi nejde.

Samozřejmě, v Česku je spousta kapel, které mají světový potenciál. Vždycky mi rve srdce, když vidím nějakou talentovanou kapelu, která hraje pro pět lidí, a potom kapelu, která kopíruje jinou kapelu a skrývá svou obyčejnost za různé masky a megalomanskou přetvářku.

Na české kapely se nahlíží jako na něco vedlejšího, nezajímavého a zahraniční kapely jsou prostě vždycky lepší – i když vám nikdo neřekne přesně proč. Čeští posluchači jsou většinou líní a příliš jednoduší. Poslouchají to, co jim někdo jiný přinese pod nos. Nikdo netouží objevovat nebo hledat něco nového… ale to se netýká jen hudby, ale i běžného života a samozřejmě se najdou i výjimky.


OM – Co děl
áte ve volném čase? Studium, práce?

Frodys: V této otázce si dovolím mluvit jen za sebe – zbytek kapely vykonává zaměstnání související s jejich vysokoškolským vzděláním, podnikají atd. a já respektuji jejich soukromí.

Já sám jsem ještě studentem vysoké školy (doufám, že ještě dlouho i budu ), ve volném čase se zajímám o grafiku, hodně čtu, také se zajímám o audio-video – celkově o multimédia a samozřejmě skládám hudbu pro AWRIZIS a POSTCARDS FROM ARKHAM.


OM – A závěrem. Nějak
ý vzkaz čtenářům?

Frodys: Pokud jste rozhovor dočetli až sem, děkujeme za zájem o naši hudbu a podporu. Dívejte se kolem sebe a tvořte!

 

 

Pánové, díky za váš čas a vaše odpovědi!

 

Fotografie poskytla kapela, díky.

 

[fbcomments]

Pokračováním v procházení tohoto webu souhlasíte s používání cookies. více informací

Náš web (stejně jako téměř všechny ostatní) využívá k různým funkcím cookies. Díky nim děláme web lepší. Pokud máte ve svém prohlížeči cookies zapnuté a budete pokračovat v prohlížení Orbis Metallum, tak s tímto faktem souhlasíte.

Zavřít