V půlce devadesátých let udávala ANATHEMA tón tehdejší doommetalové scéně a společně s kapelami jako Paradise Lost nebo My Dying Bride patřila k hlavním představitelům tohoto stylu. O nějakých dvacet let později tu však máme kapelu s dramaticky jinou hudební tváří. A nutno říci, že s tváří velmi atraktivní a fanoušky stále vřele přijímanou.
Česká zastávka na jejich evropském turné k nové desce „Distant Satellites“ proběhne 3. října v Praze v klubu Palác Akropolis.
Celosvětovou pozornost si získali nejpozději v roce 1995 svým druhým dlouhohrajícím albem „The Silent Enigma“, dodnes jedním z nejzářivějších klenotů doomové pokladnice, které je považováno za průlomové. Přesně se trefilo do ducha doby, kdy si metalové publikum začalo žádat atmosférické kapely. Přesně vyvážená dávka melancholie i agrese, naděje i beznaděje, čímž kapela dokázala zahrát na city svých posluchačů… k tomu přirozená a intuitivní hra, magické melodie i zatěžkané metalové riffy a vláčné tempo – tím vším si ANATHEMA získala srdce řady příznivců a spolu se svými krajany PARADISE LOST a MY DYING BRIDE nebo švédskými TIAMAT ovládla žánr.
Neklidné duše hudebníků však nesnesly ustrnutí v pohybu, a tak hned následujícího roku přicházejí s dalším překvapením – deskou „Eternity“, která naznačila výrazný posun k rockovému zvuku a výrazivu, mírně odlehčila atmosféru směrem do psychedelie, nicméně stále zůstala rozkročena mezi metalem a jemnějšími hudebními formami. Výrazného posunu doznaly i velmi promyšlené komplexní skladby. Naopak k projasnění a zjednodušení výrazu (a to i po vokální stránce) došlo s deskami „Alternative 4“ a „Judgement“, jež prokázaly, že členové kapely jsou velmi schopní hitmakeři, aniž by zapomínali na své kořeny (ty jsou ovšem patrné spíš podvědomě) a patřičnou atmosféru. Britové na přelomu století definitivně rozevřeli náruč a dokázali obejmout mnohem širší publikum i mimo metalové sféry. Velkého ohlasu se v roce 2001 dočkalo album „A Fine Day to Exit“, kde ANATHEMA začala být srovnávána například s hvězdami britské alternativní rockové scény RADIOHEAD, výrazně se zde projevily rovněž vlivy PINK FLOYD apod. Kapela v tomto období hudebně definitivně dospěla.
Jestliže do této doby dokázali činorodí Britové během šesti let vyprodukovat pět kvalitních nahrávek, v novém desetiletí začali stagnovat, zklidnili se, zpomalili, a krom občasných turné či festivalových vystoupení dlouhé roky nepřicházeli s novou tvorbou. Ocitli se také bez nahrávací smlouvy a podpory labelu, místo toho zkusili pracovat systémem „udělej si sám“, šířili nahrávky přes internet a z příspěvků fanoušků připravovali nový materiál. Sedm let čekání vyústilo skvělým počinem „We’re Here, Because We’re Here“, na který plynule navazuje „Weather Systems“ a také aktuální album „Distant Satellites“, které je opět plné rozjímavých melodií a zasněné atmosféry.
Jejich živá vystoupení jsou v každém případě vždy velmi emotivním zážitkem, navíc se můžeme těšit na průřez nejsilnějšími momenty jejich dvě desítky let trvající kariéry.
Jako support se představí rakouská prog-rocková formace MOTHER’S CAKE.
Vstupenky na pražský koncert ANATHEMY jsou k dostání ve všech běžných sítích. Bližší informace na webu www.obscure.cz.
ANATHEMA (uk)
Mother’s Cake (at)
03.10.2014, PRAHA – Palác Akropolis
Související odkazy:
www.anathema.ws
www.obscure.cz
www.palacakropolis.cz